A merchant mixes two varieties of sugar of 5 kg and 3 kg, which costs him ₹4 and ₹6 per kg, respectively. What is the cost price (in ₹) of the mixture...

Question

A merchant mixes two varieties of sugar of 5 kg and 3 kg, which costs him ₹4 and ₹6 per kg, respectively. What is the cost price (in ₹) of the mixture per kg?

Options

A.

4.35

B.

4.45

C.

4.75

D.

4.21

mixturecost priceweighted averagessc 2024

Solve This Question

Get instant feedback with detailed step-by-step solution

Start Solving →