Mithu bhai sells rasgulla at Rs. 15 per kg. A rasgulla is made up of flour and sugar in the ratio of quantity 5 : 3. The ratio of price per kg of suga...

Question

Mithu bhai sells rasgulla at Rs. 15 per kg. A rasgulla is made up of flour and sugar in the ratio of quantity 5 : 3. The ratio of price per kg of sugar and flour is 7 : 3. Thus, he earns 2003%\frac{200}{3} % profit. What is the cost price of sugar per kg?

Options

A.

Rs. 10/kg

B.

Rs. 9/kg

C.

Rs. 18/kg

D.

Rs. 14/kg

E.

Rs. 12/kg

profit percentagemixturealligationratiocost price

Solve This Question

Get instant feedback with detailed step-by-step solution

Start Solving →