The cost of 3 kg of rice is ₹180. The cost of 8 kg of rice is equal to that of 5 kg of pulse. The cost of 15 kg of pulses is equal to that of 2 kg of ...

Question

The cost of 3 kg of rice is ₹180. The cost of 8 kg of rice is equal to that of 5 kg of pulse. The cost of 15 kg of pulses is equal to that of 2 kg of tea. The cost of 3 kg of tea is equal to that of 6 kg of walnuts. What is the cost (in ₹) of 10 kg of walnuts?

Options

A.

₹2400

B.

₹3200

C.

₹2800

D.

₹3600

costratioproportionarithmeticword problem

Solve This Question

Get instant feedback with detailed step-by-step solution

Start Solving →